UPM2C3R3MPD1TD
VIGOR # :
923151
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
DataSheet
UPM2C3R3MPD1TD PDF
Type Description
Series:UPM
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:80 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)