LQS2G561MELB50
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923166
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LQS2G561MELB50 PDF
Type Description
Series:LQS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.145 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)