B43545B5337M000
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
923197
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43545B5337M000 PDF
Type Description
Series:B43545
Package:Tray
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):280mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.13 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:420 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)