LLS2C102MELZ
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923202
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LLS2C102MELZ PDF
Type Description
Series:LLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.02 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.53 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)