ALS81P472NF450
VIGOR # :
923210
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
DataSheet
ALS81P472NF450 PDF
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):39mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:12.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:19.8 A @ 10 kHz
Impedance:26 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)