B43540C5277M80
VIGOR # :
923238
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43540C5277M80 PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):400mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.96 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:510 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.252" (57.20mm)