UHE1A122MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923257
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UHE1A122MPD PDF
Type Description
Series:UHE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4 A @ 100 kHz
Impedance:46 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)