UVR2AR47MDD
VIGOR # :
923290
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UVR2AR47MDD PDF
Type Description
Series:UVR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:20 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)