ALF40G153ED040
VIGOR # :
923311
Description
CAP ALU 15000UF 20% 40V PRESSFIT
DataSheet
ALF40G153ED040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):63mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.66 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.78 A @ 10 kHz
Impedance:56 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)