URZ2A330MPD
VIGOR # :
923367
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
URZ2A330MPD PDF
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:130 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:260 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)