ALS71A272LM550
VIGOR # :
923390
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW
DataSheet
ALS71A272LM550 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):161mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:11.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:17.5 A @ 10 kHz
Impedance:140 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)