B43640C5227M007
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
923440
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43640C5227M007 PDF
Type Description
Series:B43640
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):450mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.05 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:670 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)