EEE-FK1E332AV
VIGOR # :
923448
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V SMD
DataSheet
EEE-FK1E332AV PDF
Type Description
Series:FK, Anti-Vibration
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):33mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:1.545 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.06 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.673" (17.10mm)
Surface Mount Land Size:0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)