CGR222U030R1N
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923482
Description
CAP ALUM 2200UF 30V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
CGR222U030R1N PDF
Type Description
Series:CGR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:30 V
ESR (Equivalent Series Resistance):35mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.785 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):1.875" (47.63mm)