SLPX561M385H4P3
VIGOR # :
923523
Description
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP
DataSheet
SLPX561M385H4P3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:385 V
ESR (Equivalent Series Resistance):355mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.81 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)