B43501E157M60
VIGOR # :
923529
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
DataSheet
B43501E157M60 PDF
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):880mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.11 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.07 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)