ECE-A0JN332UB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
923546
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ECE-A0JN332UB PDF
Type Description
Series:SU
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.292 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)