USR1E101MDD
VIGOR # :
923564
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
USR1E101MDD PDF
Type Description
Series:USR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:172.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)