MAL225917181E3
VIGOR # :
923582
Description
CAP ALUM 180UF 450V 3000H
DataSheet
MAL225917181E3 PDF
Type Description
Series:259 PHM-SI
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):620mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.31 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.965 A @ 10 kHz
Impedance:430 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)