ALC80D471EF500
VIGOR # :
923646
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 470UF 500V
DataSheet
ALC80D471EF500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):372mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.04 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.12 A @ 10 kHz
Impedance:259 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)