ALF40G223EF040
VIGOR # :
923675
Description
CAP ALU 22000UF 20% 40V PRESSFIT
DataSheet
ALF40G223EF040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:22000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):43mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.34 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.5 A @ 10 kHz
Impedance:39 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)