B41851A7477M000
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
923681
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B41851A7477M000 PDF
Type Description
Series:B41851
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):490mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:460 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)