LGX2W271MELA50
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923686
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGX2W271MELA50 PDF
Type Description
Series:LGX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.8733 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)