ALF40C122EG250
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923715
Description
CAP ALU 1200UF 20% 250V PRESSFIT
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALF40C122EG250 PDF
Type Description
Series:ALF40
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):106mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.93 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.51 A @ 10 kHz
Impedance:80 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.244" (57.00mm)