LNK2V332MSEG
VIGOR # :
924030
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
DataSheet
LNK2V332MSEG PDF
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:11.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:16.52 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):3.740" (95.00mm)