B43510A5158M000
VIGOR # :
924078
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43510A5158M000 PDF
Type Description
Series:B43510
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):75mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.16 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:100 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):4.016" (102.00mm)