UHW1C182MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
925072
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UHW1C182MPD PDF
Type Description
Series:UHW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.9 A @ 100 kHz
Impedance:17 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)