UPZ2E221MNY9
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
925194
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPZ2E221MNY9 PDF
Type Description
Series:UPZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.14 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.596 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)