400LSQ3900MEFC77X101
VIGOR # :
925200
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
DataSheet
400LSQ3900MEFC77X101 PDF
Type Description
Series:LSQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.626 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.236" (31.40mm)
Size / Dimension:3.032" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.094" (104.00mm)