ALS80A822DF100
VIGOR # :
927346
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 100V SCREW
DataSheet
ALS80A822DF100 PDF
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):38mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.6 A @ 10 kHz
Impedance:31 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)