UCA2C221MHD6
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
927460
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCA2C221MHD6 PDF
Type Description
Series:UCA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.4 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)