400AX15MEFC10X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
927692
Description
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400AX15MEFC10X16 PDF
Type Description
Series:AX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)