MAL225722182E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
928002
Description
CAP ALUM 1800UF 200V 5000H
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL225722182E3 PDF
Type Description
Series:257 PRM-SI
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.57 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.998 A @ 10 kHz
Impedance:100 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)