EEU-EB1V102
VIGOR # :
928133
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-EB1V102 PDF
Type Description
Series:EB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:586 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:673.9 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)