ULD2E5R6MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
928159
Description
CAP ALUM 5.6UF 20% 250V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ULD2E5R6MPD PDF
Type Description
Series:ULD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5.6 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:62 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:124 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)