UHD1A681MPD1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
928659
Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UHD1A681MPD1TA PDF
Type Description
Series:UHD
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:746.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:995 mA @ 100 kHz
Impedance:56 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)