ALS31A152DF200
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
928938
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS31A152DF200 PDF
Type Description
Series:ALS31
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):90mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.1 A @ 10 kHz
Impedance:72 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):4.134" (105.00mm)