UCY2E680MHD3
VIGOR # :
929436
Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
DataSheet
UCY2E680MHD3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)