ALC70E203DD040
VIGOR # :
932960
Description
CAP ALUM 20000UF 20% 40V RADIAL
DataSheet
ALC70E203DD040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:20000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.36 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.03 A @ 10 kHz
Impedance:33 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)