MLS331M200EK0A
VIGOR # :
933353
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V FLATPACK
DataSheet
MLS331M200EK0A PDF
Type Description
Series:MLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):426mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.2 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)