UPM1C102MHD6TN
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
933451
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPM1C102MHD6TN PDF
Type Description
Series:UPM
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.27 A @ 10 kHz
Impedance:55 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)