UKA1A102MPD
VIGOR # :
933573
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
UKA1A102MPD PDF
Type Description
Series:UKA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:575 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)