EKYB250ELL331MHB5D
VIGOR # :
933657
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EKYB250ELL331MHB5D PDF
Type Description
Series:KYB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:840 mA @ 100 kHz
Impedance:87 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)