EMZF6R3ADA471MHA0G
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
934068
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EMZF6R3ADA471MHA0G PDF
Type Description
Series:Alchip™- MZF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:220 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)