500C683T025BJ2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
935386
Description
CAP ALUM 68000UF 25V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
500C683T025BJ2B PDF
Type Description
Series:500C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 95°C
Operating Temperature:-40°C ~ 95°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.874" (22.20mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):3.625" (92.08mm)