LGU1C273MELA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
935568
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGU1C273MELA PDF
Type Description
Series:LGU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:27000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.4275 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)