SLPX821M250H3P3
VIGOR # :
935613
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
DataSheet
SLPX821M250H3P3 PDF
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):243mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.96 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.35 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)