UHE1V182MHD3
VIGOR # :
936567
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
UHE1V182MHD3 PDF
Type Description
Series:UHE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.288 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.86 A @ 100 kHz
Impedance:26 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)