UBT2V4R7MPD
VIGOR # :
937756
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
DataSheet
UBT2V4R7MPD PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:53 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:95.4 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)