678D227M016CC3D
VIGOR # :
937884
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
678D227M016CC3D PDF
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):585mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:400 mA @ 100 kHz
Impedance:217 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)